8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Güncelleme tarihi: 8 Mar

Bugün bize, Atatürk’ün dediği gibi; “Yeryüzünde gördüğünüz her şey kadınların eseridir”


“Dünya Kadınlar Günü” nedir?


Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış olan her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyaset, sosyal hayat, ekonomi vb. pek çok alanda bilincinin geliştirilmesini, başarılarının kutlanılmasını hedef almaktadır. Kadın hakları hareketinin odak noktalarından biridir.


Dünya Kadınlar Günü’nün takvimde “8 Mart” olarak belirlenmesine kaynaklık ettiği düşünülen birden fazla olay olduğunu biliyor muydunuz?

Neden ve Nasıl?


En yaygın olan iddiaya göre 8 Mart 1857 tarihinde, ABD'nin New York kentinde, 40.000 dokuma işçisi kadın daha iyi haklara ve çalışma koşullarına sahip olmak için düşük ücreti, insanlık dışı çalışma koşullarını ve uzun çalışma saatlerini protesto etmek amacıyla bir tekstil fabrikasında greve başladılar. Polisin işçilere saldırması ve onları fabrikaya kilitlemesinden sonra ortaya çıkan yangında işçilerin fabrika önüne kurulan barikattan kaçamaması sebebiyle 129 kadın işçinin can vermesi üzerine 8 Mart günü emekçi kadınların sembolü haline geldi.

Diğer iddialar ise 1917 Şubat Devrimi’nin kadın yürüyüşü ile başlamış olması ve 1908’de New York’ta sosyalist kadınların “sendikal haklar ve kadınlara oy hakkı” talepleriyle düzenledikleri mitingdir.


>> 129 kadın işçinin ve 23 erkek işçinin can verdiği Triangle Gömlek Fabrikası yangını<<


Türkiye’de 8 MartTürkiye'de kadın hareketlerinin tarihi Cumhuriyet öncesine kadar uzanıyor. Türkiye'de 8 Mart kadınlar günü ilk defa 1921 yılında Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova isimli kız kardeşlerin girişimi ile gerçekleşti. Bu tarih sonrasında yıllar boyu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına izin verilmedi. 1975 yılında ise Birleşmiş Milletler Kadın On Yılı ilan edildi. Türkiye de bu kapsamda değerlendirildiği için 1975 yılında Türkiye'de kadın yılı Kongresi yapıldı. 1975’ten sonra ülkemizde her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından kutlanılmaya devam ediliyor.


Günümüzde 8 Mart dünya üzerinde ise bazı ülkelerde görmezden gelinir, bazılarında tatil ilan edilir, bazılarında kutlamalar yapılır, bazılarında ise protestolar gerçekleştirilir… Umarız ki gelecekte 8 Mart, tüm dünyada kutlamalar ve şenliklerle geçer. Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun!

Dünya Kadınlar Günü mü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü mü?


<< Dünya Kadınlar Günü kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda) Rosa Luxemburg ile >>


1921'de Moskova'da düzenlenen 3. (Komünist) Enternasyonal 3. Kongresine bağlı Uluslararası Komünist Kadınlar Konferansı'nda o dönem ağırlık kazanan "sınıfa karşı sınıf" politikalarının etkisiyle "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" adı benimsendi. Ancak, 1930'lu yıllarda "faşizme karşı birleşik cephe" politikalarına geçiş sürecinde tekrar ilk baştaki "Dünya Kadınlar Günü" adına dönüldü. Bu değişiklik daha sonra kadın örgütlenmesi alanına da yansıdı ve sosyalizmi veya komünizmi hedefleyen ve sadece "işçi/emekçi kadınlar" ya da "sosyalist/komünist kadınlar" ile sınırlı bir örgütlenme anlayışı da terk edilerek 1945'te Uluslararası Demokratik Kadın Federasyonu kuruldu.5 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör